Wyczułaś zmianę w piersi? Niepokoją Cię objawy?

Otrzymałaś diagnozę? Umów się na konsultacje onkologiczną.

Wyczułaś zmianę w piersi? Niepokoją Cię objawy?

 

Wiedza o tym, jak twoje piersi wyglądają, jakim ulegają zmianom, jest ważną częścią Twojego zdrowia. Znalezienie raka piersi tak szybko, jak to możliwe, daje większą szansę na skuteczne leczenie.

Ale wiedza o tym, czego szukać, nie zastępuje regularnych badań np. usg piersi i innych badań przesiewowych. Testy przesiewowe mogą pomóc w wykryciu raka piersi we wczesnym stadium, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy.

Najczęstszym objawem raka piersi jest nowe zgrubienie lub zmiana konsystencji piersi. Bezbolesna, twarda masa o nieregularnych brzegach może sugerować raka, ale raki piersi mogą być, miękkie lub zaokrąglone. Mogą być także bolesne. Z tego powodu ważne jest, aby udać się do specjalisty mającego doświadczenie w diagnozowaniu chorób piersi aby sprawdził każdą nową zmianę w piersi ,która budzi niepokój.

Inne możliwe objawy raka piersi obejmują:

  • Obrzęk całej piersi lub jej części (nawet jeśli nie odczuwa się wyraźnego guzka)
  • Podrażnienie skóry lub wgłębienie (czasami przypominające skórkę pomarańczową)
  • Ból piersi lub brodawki sutkowej
  • Wciąganie brodawki (obracanie do wewnątrz)
  • Zaczerwienienie, łuszczenie się lub pogrubienie sutka lub skóry piersi
  • Wyciek z sutków (innych niż mleko matki)

Czasami rak piersi może rozprzestrzeniać się na węzły chłonne pod pachą lub wokół obojczyka i występować w postaci guza lub obrzęku. Nawet przed pojawieniem się guza w piersi. Powiększenie się węzłów chłonnych powinno być również sprawdzone przez specjalistę.

Chociaż każdy z tych objawów może być spowodowany przez inne przyczyny niż rak piersi, jeśli je masz, należy je zgłosić podczas wizyty u lekarza, aby znaleźć przyczynę.

Co to jest rak piersi?

Ogólnie mówiąc . Rak piersi zaczyna się, gdy komórki w piersi zaczynają dzielić w niekontrolowany patologiczny sposób. Komórki te zwykle tworzą guz, który często można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim lub wyczuć jako guzek.

Guz jest złośliwy (rak), jeśli komórki mogą ,,zaatakować „ otaczające tkanki lub rozprzestrzenić się (przerzuty) na odległe obszary ( narządy ) ciała.

Komórki w niemal każdej części ciała mogą stać się rakiem i mogą rozprzestrzeniać się na inne obszary.

Gdzie zaczyna się rak piersi?

Nowotwory piersi mogą zaczynać się od różnych części piersi. Większość nowotworów piersi zaczyna się w przewodach przenoszących mleko do brodawki sutkowej (raki przewodowe). Niektóre zaczynają się w gruczołach wytwarzających mleko matki (raki zrazikowe). Istnieją również inne rodzaje raka piersi, które są mniej powszechne.

Niewielka liczba nowotworów rozpoczyna się w innych tkankach piersi. Nowotwory te nazywane są mięsakami , chłoniakami i nie są tak naprawdę uważane za nowotwory piersi.

Chociaż wiele rodzajów raka piersi może występować w postaci guza w piersi, jednak nie wszystkie dają taki objaw. Wiele nowotworów piersi stwierdza się na badaniach przesiewowych, które mogą wykryć nowotwory na wcześniejszym etapie, często zanim będą one odczuwalne i zanim pojawią się objawy.

Ważne jest również, aby zrozumieć, że większość guzów piersi jest łagodna, a nie rakowa (złośliwa).

Nienowotworowe guzy piersi są nieprawidłowymi rozrostami, ale nie rozprzestrzeniają się poza piersią i nie zagrażają życiu. Jednak niektóre łagodne guzy piersi mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi. Wszystkie zmiany w piersi powinny być skonsultowane przez lekarza specjalistę.

Jeśli niepokoją Cię objawy dotyczące piersi, chciałabyś poznać aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki, chciałabyś uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące stanu zdrowia Twoich piersi zapraszamy na konsultację.